I etap II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory” już za nami.

Prawie 8 tysiecy uczniów z niemal 900 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski przystąpiło do I etapu Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym "Wybieram wybory". Druga edycja Konkursu poświęcona jest wyborom samorządowym, które odbędą się jesienią 2018 roku.

Uczestnicy Konkursu rozwiązywali test wyboru, składający się z 25 pytań. Zakres tematyczny testu obejmował te działy Kodeksu wyborczego, które dotyczą wyborów do rad i sejmików, wyborów wójta, burmistrza i prezydenta miasta. Pytania dotyczyły także przepisów wstępnych i karnych oraz zapisów o organach wyborczych.

Przedstawiciele Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Suwałkach osobiście nadzorowali przebieg Konkursu w następujących szkołach:

 • Zespół Szkół nr 2 w Suwałkach,
 • Zespoł Szkół w Sokółce Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika,
 • Augustowskie Centrum Edukacyjne Technikum Nr 1 im. 2 Korpusu Polskiego,
 • Zespół Szkół CKR w Janowie,
 • Liceum Ogólnokształcące z Litewskim Językiem Nauczania im. 11 marca w Puńsku.

Wyniki etapu szkolnego ogłoszone zostaną 16 listopada a już dziś można sprawdzić wszystkie pytania i prawidłowe odpowiedzi.

Uczniowie, zakwalifikowani do etapu wojewódzkiego, będą pisali pracę na jeden z trzech tematów: „Istota i funkcje samorządu terytorialnego, a system wyborczy (większościowy, czy proporcjonalny)”, „Wybory do organów samorządu terytorialnego w II Rzeczypospolitej” lub „Udział władzy sądowniczej w organizacji i przeprowadzaniu wyborów do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz wyborów wójtów (burmistrzów, prezydentów miast)”. Rozstrzygnięcie drugiego etapu konkursu nastąpi do 15 lutego 2018.

W trzecim, ogólnopolskim etapie Konkursu najlepsi uczniowie z całej Polski spotkają się 15 marca 2018 roku w Warszawie z Państwową Komisją Wyborczą i będą odpowiadać na trzy losowo wybrane pytania – podobnie
jak w etapie szkolnym przygotowane na podstawie działów I, II oraz VII-IX Kodeksu wyborczego.

Laureaci Konkursu otrzymają nagrody pieniężne – za pierwsze miejsce 1300 złotych, za drugie - 800, a za trzecie – 600 złotych. Opiekunowie laureatów także dostaną nagrody – 600 złotych. Autorzy najlepszych prac
w województwach otrzymają nagrody rzeczowe.

W I edycji konkursu, która odbyła się wiosną bieżącego roku, wzięło udział ponad 4 600 uczniów z niemal 570 szkół z całego kraju. W finale zwyciężył Karol Piwoński z VIII Liceum Ogólnokształcącego im.  Władysława IV
w Warszawie. Drugie miejsce zajął Jakub Żebrowski z Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Księdza Bosko z Łodzi, a trzecie – Karolina Grygorczyk z Zespołu Szkół im. gen. Nikodema Sulika - Liceum Ogólnokształcącego
w Dąbrowie Białostockiej.

66 uczniów z 10 szkół ponadgimnazjalnych z obszaru właściwości Komisarza Wyborczego w Suwałkach wzięło udział w I etapie Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym "Wybieram Wybory".

 • Drukuj
 • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
 • Za nami szkolny etap konkursu „Wybieram Wybory”
 • Konkurs "Wybieram Wybory" - III edycja
 • Wykaz urzędników wyborczych powołanych na obszarze właściwości Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Suwałkach
 • Wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
Rejestr zmian
 • Data utworzenia:18-10-2017 10:19
  Wprowadził:Bogdan Kurowski
 • Data modyfikacji:13-11-2017 9:40
  Wprowadził:Wojciech Miałkowski